Норис спечели Гран При на Сао Пауло
В неделя, 9 ноември, в Бразилия завърши 21-вото състезание от Формула 1, Гран При на Сао Пауло.
Пилотът на Макларън и настоящ лидер в шампионата Ландо Норис постигна убедителна победа, стартирайки от пол позиция и задържайки я благодарение на успешна стратегия.
Пилотът на Мерцедес Андреа Кими Анотнели завърши втори, вторият му подиум в кариерата след Гран При на Канада и най-добрият му резултат във Формула 1 като цяло.
Пилотът на Ред Бул Макс Верстапен завърши трети, стартирайки от бокса поради промяна в двигателя и настройката на колата.
В началото на състезанието местният пилот Габриеле Бортолето се блъсна в бариерата и отпадна от състезанието, изкарвайки колата за сигурност.
По време на рестарта се случи друг инцидент: Оскар Пиастри не успя да влезе успешно в завой 1 и удари Андреа Кими Антонели, който след това се блъсна в Шарл Льоклер, принуждавайки пилота от Монако да се оттегли преждевременно.
Целият хаос на старта позволи на Макс Верстапен да смени гумите и да дръпне, но австралиецът получи 10-секундно наказание за маневрата си.
В 42-рата обиколка вторият пилот на Ферари, Луис Хамилтън, се оттегли поради повреда, получена в началото на състезанието, докато се бореше с Франко Колапинто.
В края на състезанието всички лидери влязоха в бокса за гуми, а Макс Верстапен, на път за третото място, изпревари Мерцедеса на Джордж Ръсел.
Крайно класиране
Ландо Норис (Макларън) – 1:32:01.596;
Андреа Кими Антонели (Мерцедес) +10.388;
Макс Верстапен (Ред Бул) +10.750;
Джордж Ръсел (Мерцедес) +15.267;
Оскар Пиастри (Макларън) +15.749;
Оливър Берман (Хаас) +29.630;
Лиъм Лоусън (Рейсинг Булс) +52.642;
Исак Ачар (Рейсинг Булс) +52.873;
Нико Хюлкенберг (Заубер) +53.324;
Пиер Гасли (Алпин) +53.914;
Алекс Албън (Уилямс) +53.184;
Естебан Окон (Хаас) +54.696;
Карлос Сайнц (Уилямс) +55.420;
Фернандо Алонсо (Астън Мартин) +55.766;
Франко Колапинто (Алпин) +57.777;
Ланс Строл (Астън Мартин) +58.247;
Юки Цунода (Ред Бул) +1:09.176.
Отпаднали: Габриел Бортолето (Заубер), Шарл Льоклер (Ферари), Люис Хамилтън (Ферари)
Общо класиране на пилотите
Ландо Норис (Макларън) – 390 точки;
Оскар Пиастри (Макларън) – 366;
Макс Верстапен (Ред Бул) – 341;
Джордж Ръсел (Мерцедес) – 276;
Шарл Льоклер (Ферари) – 214;
Люис Хамилтън (Ферари) – 148;
Андреа Кими Антонели (Мерцедес) – 122;
Алекс Албън (Уилямс) – 73;
Нико Хюлкенберг (Заубер) – 43;
Исак Ачар (Рейсинг Булс) – 43;
Оливър Берман (Хаас) – 40;
Фернандо Алонсо (Астън Мартин) – 40;
Карлос Сайнц (Уилямс) – 38;
Лиъм Лоусън (Рейсинг Булс) – 36;
Ланс Строл (Астън Мартин) – 32;
Естебан Окон (Хаас) – 30;
Юки Цунода (Ред Бул) – 28;
Пиер Гасли (Алпайн) – 22;
Габриел Бортолето (Заубер) – 19;
Франко Колапинто (Алпин) – 0;
Джак Духън (Алпин) – 0.
Шампионат на конструкторите
Макларън – 756;
Мерцедес – 398;
Ред Бул – 366;
Ферари – 362;
Уилямс – 111;
Расинг Булс – 82;
Астън Мартин – 72;
Хаас – 70;
Заубер – 62;
Алпин – 22;
Предстои ни седмица почивка, а на 21-23 ноември ни очаква Гран При на Лас Вегас, което е 22-ият от 24-те кръга на сезон 2025.
- Финалната битка за трона
- Резултати в НБА от 5 декември 2025 г.
- Резултати в НХЛ от 5 декември 2025 г.
- Резултати в НБА от 4 декември 2025 г.
- Резултати в НХЛ от 4 декември 2025 г.
- Крофорд загуби титлата си заради неплатени такси
- Обявена е датата за представянето на първия болид на Cadillac от Ф-1
- Верстапен принудил Ред Бул да се извини на Антонели
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]