Южна Африка за четвърти път стана световен шампион по ръгби

Отборът на Южна Африка по ръгби спечели финалния мач на Световното първенство през 2023 г. във Франция. В решителния мач на "Стад дьо Франс"  "Спрингбокс" победиха националния отбор на Нова Зеландия. Резултатът във финалния мач е 12:11 в полза на южноафриканците.

След първото полувреме "Ол Блекс"  изоставаха с 6:12 и успяха да намалят разликата с пет точки, но бяха победени.

Двубоят влезе в историята с това, че капитанът на Нова Зеландия Сам Кейн стана първият играч, който получава червен картон във финала на турнира.

Тази победа бе четвърта в историята за отбора на Южна Африка. Преди това африканските ръгбисти са печелили Купата през 1995, 2007 и 2019 г. Новозеландците също имаха шанс да станат четирикратни световни шампиони, те спечелиха през 1987, 2011, 2015.

Припомняме, че мачовете от Мондиала се проведоха от 8 септември до 28 октомври в девет френски града.