Долгополов разкритикува АТР заради санкциите


Н. Гавазов

Бившият украински тенисист Александър Долгополов изрази недоволството си от санкциите, наложени от ATP срещу руските тенисисти.

През март Международната тенис федерация (ITF) спря дейността на Руската тенис федерация (RTF), отстрани руските спортисти от участие в международни отборни турнири и забрани показването на национални символи на турнири ATP, WTA и Големия шлем.

"Тенисът трябва да се учи от ФИФА и много други спортове, заемайки реална позиция спрямо Русия“, написа Долгополов в своя Twitter.

Долгополов приключи кариерата си през май 2021 г. Александър изигра последния си мач през 2018 г. на Мастърс турнира в Рим, като загуби от сърбина Новак Джокович. През кариерата си украинският тенисист спечели 3 титли на сингъл. Последната бе през 2017 г. на турнира в Буенос Айрес.

Напомняме, че на 24 февруари Руската федерация, по заповед на диктатора и военен престъпник Владимир Путин, вероломно нахлу в Украйна. До момента агресорът търпи огромни загуби, провали се във всичките си тактически планове, а Русия се сблъска с безпрецедентни санкции от страна  на демократичните страни. Всичко това принуди руската армия да започне да разрушава граждански обекти и да убива цивилни хора, което се характеризира като престъпления срещу човечеството и за тях няма давност.

Прокурор от Международния съд в Хага съобщи, че вече се събират доказателства за престъпленията на руската армия, а прокурори от шест европейски държави започнаха разследване на престъпленията на руския агресор. Освен това Путин бе обявен за военен престъпник в Полша и САЩ, както и от Карла дел Понте, а 42 държави се обърнаха към Международния съд в Хага във връзка с престъпленията на руския агресор в Украйна и геноцида срещу мирните жители на независимата държава.

Към момента е известно, че държавното ръководство на Руската федерация е нарушило Хагската конвенция за започване на военни действия от 1907 година, по която бяха съдени ръководителите на нацистка Германия, Хартата на ООН и членове на Женевската конвенция. Данните за останалите престъпления се събират.

482