България осъзна новия ред във футболна Европа
След успеха на България над Кипър с 2:0 може би мнозина са останали учудени от приповдигната реакция на фенове и медии. Какво толкова направихме, победихме една островна държавица, за която мнозина смятат, че трябва да е част от Гърция. Истината обаче е, че за тази реакция на въодушевление не е случайна и дори малко закъсняла в България.
От тук насетне все по-често ще се радваме на такива победи – над страни като Кипър, Грузия, Албания и Босна и Херцеговина. И причината няма да е, че сме позабравили вече
Горе-долу до към края на миналия век, най-общо казано националните отбори в Европа се поделяха на 4 категории. Най-отгоре стояха Суперсилите – Германия, Италия, Франция, Англия, Холандия и Испания. След тях стоеше една група на тимове от средно европейско ниво – Чехия, Швеция, Португалия, Румъния и тук разбира се може да сложим България. Следваха слабите отбори, някой по-корави разбира се, като Албания, Грузия, Прибалтийските републики и накрая идваха т.нар отбори джуджета – Андора, Люксембург, Лихтенщайн, Сан Марино и др.
Семето на промяната, за която говорим бе посято още при разпадането на Съветския съюз и бивша Югославия. Но основен катализатор стана вълната от трансфери на футболисти от Източна Европа в западни клубове, последвана от все по-силно изразяващата се тенденция федерациите да наемат треньори от реномирани школи като немската, холандската и италианската.
Новото разпределение ни показва, че вече има само три групи, в които можем да класираме отборите. Първата на Суперсилите безспорно остава. Но една Англия, например бе на път да изхвърчи от нея и
Къде сме ние в цялата тази бъркотия. До преди два мача спокойно можеше да класираме тима си към последните места на втора група – Силни европейски отбори. След показаното от момчетата на Станимир Стоилов, спокойно можем да кажем, че сме по-скоро в средната част на тази категория, имайки предвид, че срещу Кипър и Ейре играхме без световни звезди като Димитър Бербатов и Мартин Петров. Третата ни позиция в отминалите евроквалификации пък доказва, че мястото ни е точно в тази компания – на Румъния, Гърция, Ейре и Шотландия. Потенциалът ни е да се изкачим към челните позиции тук, редом с Хърватия, Чехия и Швеция. За съжаление общият упадък на спорта у нас е повлякъл и футбола и по-скоро ще е успех да се задържим на сегашното ниво.
Няма смисъл да се изреждат всички примери, които потвърждават изписаното по-горе. Само ще припомним загубата на Англия от Хърватия на “Уембли”, споменатия вече триумф на Гърция на ЕВРО 2004. Отборите на Русия и Турция стигнаха до полуфиналите на ЕВРО 2008. В момента пък класирането поне в половината от 9-те групи на Зона Европа изглежда може би шокиращо – в първа група водят Дания и Унгария с актив от 13 точки, а далеч зад тях с по 6 точки са Швеция и Португалия. Поради липсата на изявен фаворит втора група се е завързала жестоко и там 4 тима са в сметките, един от тях – Латвия. Това е нищо – 5 отбора от трета група ще се борят до край за класиране за ЮАР – Северна Ирландия, Словакия, Полша, Чехия и Словения са събрани в 5 точки. Първото място в 4-та група изглежда, че ще е за Германия, но за второто битката ще е между Русия и Финландия. В 5-та група пък е отборът на Босна, който е втори с 4 точки преднина пред преследвача Турция и 5 пред Белгия. В 6-та борбата ще е между Хърватия, Украйна и Беларус, когото скоро победихме, тъй като Англия изглежда непоколебима. В 7-ма Румъния, която впечатли на ЕВРО 2008 вече е аут от борбата с 4 точки от 5 мача. Сърбия, Франция, Литва и Австрия ще спорят за първите 2 места. Ситуацията в нашата 8-ма група бе надълго и широко обсъдена, а в 9-та Шотландия, Исландия и Македония ще се борят за второто място, тъй като Холандия е безжалостна. С изключение на Сан Марино и Андора, няма тим който да е без точка след изиграването на между 4 и 6 мача в групите.
Така, след като (да се надяваме) победим в предстоящите си мачове Черна гора, Кипър и Грузия с по 1:0 или 2:1 прочетем заглавия от типа на “СуперБългария се разправи с Кипър за 1:0” и “Отново блестяща победа – 2:1 над Черна гора”, не би трябвало да реагираме с насмешка и да си мислим, че сме опрели дъното щом се радваме на такива успехи. Защото на тях се радват и италианци, англичани и французи, а техните вестници реагират по-същия начин. Там новият баланс е отдавна осъзнат. Тук закъсняхме, но така е, защото сме в края на Европа и сме изградени от стереотипи. Хубавото е, че и шефовете на УЕФА са го осъзнали и ЕВРО 2016 ще бъде увеличено до 24 отбора.
ТЕОДОР МИХАЙЛОВ
- Илиан Илиев: Когато сме срещу националния отбор, тогава сме сами срещу себе си
- Спалети: Трябва да изпълним мисията, която ни е поверена
- Стана ясно защо Тедеско не присъства на жребия
- Илиев: Надявам се на достойно представяне
- Илиан Илиев: Има време, трябва да мислим по-положително
- Резултати от жребия за квалификациите за Мондиал 2026 г. сред европейските отбори
- България в много тежка група по пътя към Мондиал 26
- Саудитска Арабия ще приеме Мондиал 2034