ФИФА подготвя революция в системата за засадата
Международната футболна федерация планира значително да подобри механизма за определяне на засада на Световното първенство през 2026 г. Това обяви президентът на ФИФА Джани Инфантино.
Според него, в турнира ще се използва нова версия на полуавтоматичната система за засада, базирана на създаването на триизмерни копия на всички играчи на терена. Тези 3D модели ще работят с изкуствен интелект, което ще позволи по-точно записване на крайната позиция на частите на тялото на играчите в момента на подаването.
Инфантино подчерта, че това ще бъде голяма стъпка напред в развитието на технологиите за съдийство, осигурявайки по-ясни визуализации, по-бързо вземане на решения и по-добро разбиране на спорните епизоди за играчи, треньори и фенове.
Преди това бе съобщено също, че Международният борд на футболните асоциации ще разгледа евентуални промени в правилата за засада на 20 януари 2026 г. Ако бъдат одобрени, новите разпоредби биха могли да влязат в сила от сезон 2026/27. По-специално, ръководителят на глобалното футболно развитие на ФИФА, Арсен Венгер, предложи да се промени правилото, така че играч да не се счита за засаден, ако която и да е част от тялото, с която може да бъде отбелязан гол, е на или зад линията на предпоследния защитник.
Световното първенство през 2026 г. ще се проведе от 11 юни до 19 юли в Канада, Мексико и Съединените щати. За първи път в историята на турнира ще участват 48 национални отбора.
- Алехандро Домингес иска 64 отбора на Световното първенство през 2030 година
- Хавиер Тебас призова Джани Инфантино да напусне ФИФА след Мондиал 2026
- Страната на полузащитниците: Как Испания завладя света
- Хавиер Милей: Не съм се обидил на Меси, никой не отрича проблемите в Аржентина
- Зинедин Зидан официално пое националния отбор на Франция
- Анхел Ди Мария към Лионел Меси: Ти си най-великият в историята
- Хавиер Милей: Аржентина дължи огромна благодарност на Лионел Меси
- Лионел Меси реши да прекрати кариерата си в националния отбор на Аржентина
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]