Кот д'Ивоар спечели Купата на Африка
Домакините от Кот д'Ивоар спечелиха Купата на Африка след победа с 2:1 над Нигерия на финала след обрат. Нигерийците откриха резултата чрез защитника Уилям Трост-Еконг преди почивката, но през второто полувреме "слоновете" обърнаха мача с голове на Франк Кесие в 62-ата минута и на Себастиен Алер в 81-ата.
Въпреки загубата с 0:4 от Екваториална Гвинея в груповата фаза, уволнението на мениджъра Жан-Луи Гасе по средата на турнира и замяната му с асистента Емерс Фае, последвало преодоляване на Сенегал след дузпи на осминафинала, домакините успяха да се поздравят с крайната победа. Но не само това – Кот д'Ивоар стигна до изравнителен гол в продълженията срещу Мали преди да обърне в продълженията вече в момент, когато умората беше видима. Така тимът на домакините стигна до трофея в Купата на Африканските нации след може би най-впечатляващата серия от футболни подвизи.
Себастиан Алер беше героят, когато Кот д'Ивоар вече поведе с 2:1, което вече предполагаше и третата титла на страната от Купата на африканските нации. Предишните им титли са от 1992-а и от 2015-а година.
Алер се разписа от воле девет минути преди края на мача, засичайки подаване на Симон Адингра, който асистира и за попадението на Кесие.
С подкрепата на публиката не беше изненада за домакините да поемат контрола над играта от първия съдийски сигнал, докато Нигерия избра контраатаки. Кот д'Ивоар започна ярко и създаде по-добрите положения през първото полувреме, като Макс Градел и Симон Адингра бяха близо да отбележат откриваощ попадение. Но с първия си удар по посока на вратата нигерийците отктриха, когато Трост Еконг надскоми бранител на оранжевите и вкара третия си гол в турнира.
Суперорлите влязоха във финала непобедени в предишните си 22 мача, но трябваше да се предадат пред бързите атаки на домакините и най-вече на 22-годишното крило Адингра, който се върна тази година в Брайтън след наем в белгийския Унион Сен Жилоаз.
В мача за третото място вчера Южна Африка победи с 6:5 след изпълнение на дузпи и 0:0 в редовното време и продълженията ДР Конго.
- В Ла Роха са обезпокоени от разрива между играчите на Барса и Реал Мадрид
- Инфантино: Билетите не са евтини, но имаме заявки за 1000 Световни
- Стилиян Петров: Дали сме една футболна туристическа федерация?
- Венецуела обяви името на новия селекционер
- Игамане е под въпрос за Мондиал 2026
- Александър Димитров: Най-опитните няма да пътуват за Индонезия
- Диас: Ще бъде трудно да се възстановя, раната няма да заздравее лесно
- Менди: Диас искаше да вкара