ФИДЕ дисквалифицира Крамник след скандала около смъртта на Народицки
ФИДЕ дисквалифицира руския гросмайстор Владимир Крамник за една година след смъртта на американеца Даниел Народицки.
Това беше обявено от пресслужбата на федерацията.
Етичната и дисциплинарна комисия призна шахматиста за виновен в нарушаване на устава, по-специално по отношение на честта, достойнството и кибертормоза.
ФИДЕ също така отбеляза, че Крамник многократно е упражнявал психологически натиск върху други гросмайстори, публично е разпространявал фалшиви обвинения и е отхвърлил жалбите си до Комисията за феърплей.
В резултат на това Крамник получи едногодишна фактическа забрана и допълнителни две години пробация, които ще бъдат наложени, ако извърши повторно нарушение. На него му беше наредено също така да "работи безплатна работа в полза на шахматната общност“.
За напомняне, шахматистът публикува статистика за своите "Вторници на титлите“, наричайки ги "Вторници на измамата“, позовавайки се на факта, че да играе толкова последователно и ефективно, колкото Давид Навара и Даниел Народицки, без външна помощ е било невъзможно. Впоследствие Навара публикува текст за нестабилното му психическо състояние, докато Народицки се оплака на приятели, че натискът от Крамник му се отразява много негативно.
Народицки бе намерен мъртъв през октомври 2025 г. в дома си в Шарлът, Северна Каролина. Той бе на 29 години.
Той е намерен в безсъзнание на дивана от приятелите си, гросмайстор Александър Бортник и Питър Джанатос, основател на Шахматния център в Шарлът.
Бортник каза, че е дошъл да провери приятеля си, след като той не е отговорил на обажданията и съобщенията му. Той също така каза, че Народицки е бил разстроен от ситуацията с Владимир Крамник, бившия световен шампион по шах, когото някога е обожавал, който го обвини в измама.
През януари тази година властите в Северна Каролина публикуваха изявление относно причината за смъртта на американския гросмайстор.
- Бивш играч от НБА беше арестуван за над 30-и път в живота си
- Аржентински депутат защити националния отбор от обвиненията в расизъм
- Фен на Тигре беше прострелян след победата над Насионал в Южноамериканската купа
- Розалия се извини след скандала около публикацията си след финала на Мондиал 2026
- Почина бащата на Маурицио Сари
- Спортният журналист Лука Еспозито е убит в Южна Италия
- Президентът на футболната федерация на Кюрасао подаде оставка заради онкологично заболяване
- Жена твърди, че Майкъл Олисе е баща на дъщеря ѝ, спорът вече е в съда
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]