Осъдиха петима, обиждали Жуниор във Валядолид
Още петима души получиха присъди за расистки обиди срещу нападателя на Реал Мадрид Винисиус Жуниор по време на мача с Валядолид от 30 декември 2022 г.
Съдът във Валядолид наложи на петимата нарушители година затвор и глоби от 1080 евро до 1620 евро. Присъдите за затвор бяха заменени с условни, при условие че осъдените не извършат никакво престъпление през следващите три години, като също така им е забранено да посещават мачове през същия период.
Осъдените са Адриан П., Марио С., Луис Мигел Т., Мигел Анхел Т. и Давид А. Още преди дни те се признаха за виновни и сключиха споразумение, като сега наказанията им бяха прочетени.
"Благодарение на усилията на Ла Лига, която подаде жалбата и първоначално действаше като единствен обвинител - по-късно към нея се присъединиха играчът Винисиус и Реал Мадрид, както и прокуратурата - това образцово решение беше постигнато“, се казва в изявление на Ла Лига.
"Това съдебно решение представлява безпрецедентен крайъгълен камък в борбата срещу расизма в спорта в Испания, където досега решенията разглеждаха поведение срещу моралната почтеност с расово утежняващ фактор. Фактът, че това решение изрично се отнася до престъпления от омраза, свързани с расистки обиди, подсилва посланието, че нетолерантността няма място във футбола.“
Присъдите за затвор под две години за ненасилствени престъпления в Испания без предишни присъди рядко се стига до ефективно изпълнение на санкциите.
През юни миналата година трима фенове на Валенсия бяха осъдени на осем месеца затвор за обида на Винисиус с "викове, жестове и скандирания, отнасящи се до цвета на кожата му“.
През септември фен, който расово обиди Винисиус и играча на Виляреал Самуел Чуквуезе в два мача на Майорка през 2023 г., беше признат за виновен и получи условна присъда. Фенът получи 12-месечна условна присъда, след като се извини в писмо до Винисиус и премина обучение за борба с дискриминацията, но също така му беше забранено да посещава стадионите за три години.
- Барса е на прага на историческа титла срещу Реал Мадрид в Ел Класико
- Флорентино Перес обсъди с Моуриньо евентуално завръщане в Реал
- Петиция за напускането на Мбапе от Реал събра над 11 милиона подписа
- Арбелоа няма да започне с Мбапе срещу Барселона
- Щабът на Мбапе отговори на критиките: Отдадеността му е безспорна
- Скандал на тренировка: Мбапе в конфликт с член на щаба на Реал
- Слухове за напрежение между Мбапе и Винисиус в Реал Мадрид
- Арбелоа: Очаква ни специален мач срещу Барселона
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]