Испанската антидопингова агенция пренебрегнала положителни проби
Световната антидопингова агенция (WADA) е под лупа, след като стана ясно, че Испанската антидопингова агенция (CELAD) е позволила на спортисти да останат ненаказани няколко пъти между 2017 и 2022 г.
Relevo разкри, че през този период CELAD е използвал различни методи, за да избегне дисциплинарни процедури за испански спортисти след положителен тест за забранени вещества. Един от тези методи бе изпращането на документите за започване на разследването по пощата, а не по имейл. След това спортистите можеха да отворят дела в Спортния трибунал, ако не са получили уведомлението навреме – една година е максималният разрешен период от време – и да архивират делата, ако това се случи.
В други случаи тестовете се оказаха положителни, но не бе образувано разследване. Патрик Чинеду Айк даде положителна проба за три забранени вещества и тези тестове се появиха в онлайн системата на WADA, но не бе започнато разследване и на Айк бе позволено да продължи да се състезава без никакво наказание.
Междувременно на маратонеца Мажид Мааюф бе разрешено със задна дата да използва забранени вещества по терапевтични причини. Това беше предоставено за неопределено време и след това премахнато 18 месеца по-късно, но ръководителят на антидопинговия контрол Хесус Муньос-Гера успя да избегне започването на разследване и санкционирането на Мааюф в процеса.
Същата агенция и CELAD също съзнателно са похарчили парите на данъкоплатците за тестове, които не отговарят на стандартите (изпратен е само един тестер, а не необходимите два) и поради това са били невалидни. WADA беше наясно с тези пропуски, но не предприе действия.
В доклада се отбелязва, че нито един испански спортист не е бил санкциониран през този петгодишен период, докато бившият футболист на Севиля Папу Гомес е изправен пред санкции за поглъщане на забранено вещество. Това е в процес на обжалване и Гомес твърди, че е било случайно. Муньос-Гера в момента е в съдебно производство за фалшифициране на публични документи, което може да го отведе в затвора за 8-9 години.
Въпреки това WADA не е предприела действия срещу нито един от ръководителите на CELAD, а Муньос-Гера също така спечели награда за работата си и се очаква да бъде част от Олимпийския комитет.
- Класически Реал не остави шансове на Леганес
- Севиля с минимален успех над Райо Валекано
- Флик: Направихме работата на съперника ни много лесна
- Барса с издънка срещу Селта (видео)
- Късен обрат за Атлетико срещу Алавес
- Валенсия се завърна с победа срещу Бетис
- Меси отказа поканата на Барселона
- Лева е можел да се окаже в Ман Юнайтед
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]