Висшата лига инвестирала 10 пъти повече от Ла Лига
През последните шест години Висшата лига получи парични инжекции от близо 900 милиона евро на сезон, над това, което клубовете генерират сами. За сравнение, годишната инвестиция на Ла Лига от акционерите е малко над 90 милиона евро.
Ла Лига публикува данни, които показват, че собствениците на Висшата лига са инвестирали 4.551 милиарда евро през последните шест години, докато цифрата на Ла Лига за същия период е 483 милиона евро. Серия А е единствената друга от големите 5 европейски лиги, която се доближава някъде, като харчи над 3,6 милиарда евро за този период.
Бундеслигата получи парични инжекции от 711 милиона евро, въпреки техния модел 50+1, който гарантира, че всички клубове са собственост на фенове. В Лига 1 цифрата е 1,79 милиарда евро.
По отношение на инвестициите в трансфери през последното десетилетие, Висшата лига изглежда огромна в сравнение със своите конкуренти. Като се вземат предвид само летните трансферни прозорци, Висшата лига работи на нетна загуба от 400 милиона евро или повече през последните 10 години, докато последните две достигнаха впечатляващи цифри от 1,223 милиарда и 961 милиона евро.
Само Италия и Испания са спаднали далеч под обичайната вариация от около 200 милиона евро в печалбата или загубата, като през 2020 г. са похарчили близо 300 милиона евро. В момента цифрите показват, че Бундеслигата е ясен лидер по отношение на печалбите, носейки 357 милиона евро. Ла Лига е на 138 милиона евро, докато Серия А е на 186 милиона евро, а Лига 1 е направила 55 милиона евро.
Тебас твърди , че въпреки че Ла Лига и испанският футбол инвестират и харчат много по-малко от своите конкуренти, той вярва, че в дългосрочен план техният модел ще работи за испанския футбол.
- Ла Лига излезе с изявление за случая с Олмо и Виктор
- Президентът на Атлетик коментира регистрацията на Олмо
- Ямал обясни кой му е идол
- Барса предложи Фати на Бетис
- Вицепрезидент на Барса коментира наказанието на Винисиус
- Олмо и Виктор са временно регистрирани
- Анчелоти: Два мача дисквалификация за Винисиус е грешно
- Барса с лекота на финал за Суперкупата
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]