Канада тества новото правило за засада на ФИФА
Футболисти и съдии в Канада се подготвят за важен експеримент на ФИФА с ново правило за засада, което ще бъде тествано още този уикенд.
Става дума за т.нар. "алтернативен закон за засада“, който ще бъде изпробван в първия мач от сезона в Канадската Висша лига между Фордж и шампиона Атлетико Отава.
Каква е идеята?
Новото правило има за цел:
да ускори темпото на играта
да намали забавянията и намесите на VAR
да насърчи по-атакуващ стил
Според нападателя на Фордж Тристан Борхес, това ще даде повече свобода на играчите:
"Играчите ще бъдат по-уверени да правят пробиви, защото в много от тези ситуации вече няма да са в засада. Това ще направи играта по-динамична и интересна.“
Какво се променя?
Новата интерпретация цели да намали спорните ситуации при минимални засади, които често водят до дълги проверки с VAR и отменени голове за сантиметри.
ФИФА, чрез Арсен Венгер (ръководител на глобалното футболно развитие), определи теста като "изключително важен пилотен проект“, който ще помогне да се оцени реалното влияние върху играта.
Защо има спорове?
В Европа идеята среща съпротива:
някои смятат, че ще облагодетелства прекалено нападателите
други се опасяват, че защитниците ще играят по-дълбоко и предпазливо
Контекст
Експериментът се провежда в сравнително младата канадска лига (основана през 2019 г.), където интересът към футбола расте бързо, особено с оглед на предстоящото Световно първенство 2026, което страната ще домакинства заедно със САЩ и Мексико.
Макар и малка лига, Канадската Висша лига вече привлече внимание – включително с финала през 2025 г., игран в снежна буря и запомнен с впечатляващ "леден“ гол със задна ножица.
Този тест може да се окаже ключов за бъдещето на правилото за засада в световния футбол.
- Бенфика избра Марко Силва за свой основен вариант за нов треньор
- Рой Кийн напусна Ференцварош, готов е за оферти от Висшата лига
- ЛА Галакси се включи в битката за Каземиро
- Жорже Жезуш напуска Ал Насър веднага след шампионската титла
- Роналдо с дубъл донесе титлата на Ал Насър в Саудитска Арабия
- Порто не е получил официална оферта от ПСЖ за Диого Коща
- Тиаго Силва напусна Порто
- Галатасарай следи ситуацията около Камавинга
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]