УЕФА глоби редица клубове за нарушаване на ФФП
УЕФА глоби редица клубове за нарушаване на правилата на финансов феърплей (ФФП).
Преглед на отчитането на приходите за две финансови години (2022/23 и 2023/24) установи, че шест клуба са в нарушение: Челси, Барселона, Лион, Астън Вила, Порто и Хайдук.
При оценката на спазването на така нареченото правило за приходи от футбол е обърнато особено внимание на транзакции, включващи продажба на материални или нематериални активи, размяна на играчи и трансфери между свързани лица. Клубовете бяха задължени да направят корекции, тъй като приходите от такива транзакции не се признават за релевантен доход.
Клубовете са подписали споразумения за привеждане на дейността си в съответствие с регламентите на УЕФА в продължение на два до четири сезона и са задължени да платят глоби в размер на общо от 1,2 милиона до 80 милиона евро, от които от 0,3 милиона до 20 милиона са безусловни плащания.
Челси получи най-голямата санкция. Лондончани са глобени с 80 милиона евро условно, от които 20 милиона са безусловно плащане. Барса получи условна глоба от 60 милиона, от които 15 милиона трябва да бъдат платени във всеки случай.
Лион има условна глоба от 50 милиона, от които 12,5 милиона са безусловно плащане, Астън Вила има условна глоба от 20 милиона и безусловна глоба от 5 милиона. Хайдук е глобен съответно с 1,2 милиона и 300 хиляди евро.
Челси и Лион са се споразумели за четиригодишен период на наблюдение, Барселона за двугодишен период, а Астън Вила и Хайдук за тригодишен период. Всички клубове са длъжни също така да изпълняват междинни годишни финансови цели.
- Барса загуби Олмо до края на годината
- Барса увеличи преднината си в Ла Лига
- Милан преговаря с Левандовски
- Араухо е получил безсрочен отпуск от Барса
- Барселона ще прекърши Атлетико
- Ла Лига обяви най-добрия треньор за ноември
- Ямал: Никой не знаеше как ще се развие животът в родния район
- Барса ще приеме Айнтрахт на „Камп Ноу“
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]