Лечков: Не е наше задължение да създаваме звездно поколение
Вицепрезидентът на Българския футболен съюз - Йордан Лечков, заяви в студиото на "Тази сутрин" по btv, че не централата, а клубовете имат задължение да създават нови футболни таланти, а от БФС са предоставили най-добрите условия те да участват в националния отбор.
"Дали сме тази възможност на треньорите да правят избор. Друг е въпросът какво разполагат. Не е наше задължение да създадем такова поколение. Аз имам двама сина, не са футболисти, не съм успял. Това, че ние сме успели в живота и футбола, не трябва да носим такъв негатив, ако някъде нещо куца. Създали сме условия на тези млади хора да бъдат в националния отбор. Те са подсигурени, аз мога да
говоря в тази посока. Всичко друго - успехите, трудът и потта, се кове в клубните отбори. Ако критикуваме, трябва да е конструктивно и да посочваме къде са нещата. Имаше преди спортни интернати, сега са закрити. Прекалено много искате от нас. Име голям отлив на деца, физкултура не се играе... Старая се да посоча от къде трябва да се почне - от училище, от физическото, после клубовете", заяви Лечков.
"Аз съм на обществена длъжност в БФС, пари не получавам и не трябва да давам обяснения. Всеки си има някакви ангажименти. Ние сме отговорни за условията за тези момчета. Имате ли някакви забележки към организацията? Хотели, самолети, провеждания на състезания, мероприятия? Това е ролята на БФС. На клубно ниво трябва да се сяда на една маса. Предоставили сме на всички български клубове програмата на "Аякс". Знаете ли колко се използва? 5%! Клубовете не искат, всеки си мисли, че неговият футбол е най-правилен. Ние не сме задължени да правим това като Футболен съюз", добави той.
Лечков не пожела да коментира начина, по който президентът на БФС Борислав Михайлов си тръгна след загубата от Косово - с джип през лекоатлетическата писта на националния стадион "Васил Левски".
"Ние сме играли на запад и знаем. Познавате ли президента на футболния съюз на Германия? Искаме в едната посока да приличаме на европейците, в другата казваме - ние сме в България. Не говорим за футбол, а за лични неща. Така е решил. Не съм негов говорител", каза той.
- Кешеру застигна Гонзо по голове
- Илиан Илиев: Имаме и опции на пейката
- Русия: След този резултат не мисля, че има какво да се говори
- Йовичевич: Вече мислим за Лацио
- Томаш: Вече започва да се изгражда характер
- От Локо Пловдив дадоха 1200 билета за феновете на Ботев
- ЦСКА и Лудогорец - равни
- Черно море разгроми ЦСКА 1948 в Бистрица
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]
Ясно е, че не няма как да се съгласим един с друг - нещо нормално и нямащо нищо лошо.
Гавазов, примера ти точно с Исландия е не съвсем правилен. Тамошната власт, държавна, а не футболна, започна една кампания преди 10-15 години. Но тя няма за цел намесата в клубовете.
При цялото ми уважение към теб, в изложеното от теб усещам повей на останки на соц. разсъждения (не ме банвай за това ми мнение ;) ) Държавата създава таланти в Рашата и Далечния Изток. Не мисля, че Майкъл Джордан, Т. Уудс или А. Шиърър са плод на съответните федерации... Но, както казах: нека останем на различно мнение :thumb-up:
Преди около 20-на години се забелязва силно алкохолизиране на младото поколение. Процентът на активно пиещите деца през пубертета, достига 40-45%. Разбира се, събират се наистина умни глави и експерти и създават програма. Която, в някои свои елементи, дори не е съвсем доброволна.
Идеята е, че децата трябва да бъдат стимулирани да започнат активно да се занимават със спорт, във времето извън училище. Вечер и поч. дни. За всяко дете, което развива какъвто и да е спорт по тази програма, родителите получават по 400 евро в месец. Като стимул и за тях, и за децата.
Само за 20 години, процентът на пиещите пубери спада от онези 40-45% на 3%. Почти 15 пъти. Което е огромна цифра за подобен социален проблен, за такъв кратък период!
Тази програма не акцентира конкретно на футбола, а на всякакъв вид спорт. Вероятно, успехите на Исландия на последните футболни форуми са повлияни и от тази политика.
Сега, да ги сравним тях с Мутростан.... сам разбираш, че е напълно излишно и безпредметно. Както се казваше по-рано: срещу тях да тичаме, пак няма да ги стигнем....
Щото някак не ми се вижда вероятно С. Кхан да поиска пари от родител, че синчето да е титуляр в Арсенал, Челси или Тотнъм....
То и в Англия уж има някакви мижави правила за млади играчи, ама виждаш колко (не) ги спазват....
БФС е част от общия пейзаж и въпреки огромните си кусури, не могат да бъдат винени за всичко...
Ето примера с Платини: и той се беше оял, но над него има държава, която да го разследва. Все пак. Е, не че ще му направят нещо, де....
Но, генералнп, имам един въпрос: кой е по-зле? Мийхайлов или Платини? Откъде, мислиш, се учи той? Просто единият ще го поразпитат, а другия няма да го....
А дали Михайлов си е тръгнал с джип или със самолет, няма да промени факта, че оня в Каляри, примерно, не може да запише 5 мин игра т.е. не влияе на развитието на Х и У...
Перуката и гол да тръгне.... всичко е в клубовете...