Другата страна на медала - I част
С началото на новия сезон и края на трансферния прозорец любима тема сред футболната общественост е колко пари са хвърлени за един или друг футболист, как новите попълнения ще се впишат в новите си колективи и какви заплати ще получават играчите. Вчера стана ясно пък, че клубовете от Висшата лига на Англия са поставили нов рекорд по похарчени средства за нови играчи. 725 милиона паунда. Това е сумата, която участниците в най-интересното първенство на планетата са инвестирали в нови попълнения. Няма съмнение, че има и по-любопитни почитатели на великата игра, за които е важно да разберат как ще се устроят новите играчи, кой им е съсед, с каква марка автомобили разполагат. Настроението е приповдигнато, очакванията са големи, а в някои може би се прокрадва и скрита завист...
FUTBOL TV представя на вниманието на своите читатели и една друга гледна точка - материалът е на ВВС - от която се вижда, че медалът има и друга страна.
За футболистите от най-високо ниво първите седмици от новия сезон са време за силни емоции и въодушевление. За някои, лятото е донесло дългоочакван и свързан с мечти преход в голям клуб или очакването за скорошен такъв, с приближаването на края на трансферния прозорец. За други, той е свързан с финансови изгоди и шанс за спечелване на много футболни отличия.
Това са мечтите, които всеки млад футболист храни в себе си, но реалността е съвсем различна за много от тях. Асоциацията на професионалните футболисти ( PFA) отчита, че всяко лято около 700 играча биват освобождавани от своите клубове, което предизвиква несигурност и безпокойство у всеки един от тях.
"Най-голям е процента, безспорно, сред младите футболисти" - заявява А. Уилсън от Департамента по образование към тази организация, която предлага подкрепа и тренировъчни процеси, за да подготви напусналите играчи да започнат живот извън професионалния футбол.
"От децата, които влизат в играта на около 16 год. възраст, около 50% остават извън футбола само след 2 години. Ако погледнем към играчите на около 21 год. възраст, този процент нараства до 75%, а понякога дори и повече. Много от тези децата нямат план "Б". Често, за тях е изключително трудно да се приспособят към един напълно различен обкръжаващ ги свят."
И така, какво се случва с тези, които "изпадат от мрежата"?
ВВС разговаря с някои играчи, освободени от големи отбори, чиито живот е поел напълно в друга посока - в затвор, залагания, медицинско образование и ниски нива на Лигата.
"Направих всички грешки описани в книгите"
Полузащитникът Джош Пайн пробива в първия тим на Уест Хям през 2009г, когато е едва на 18 год, записвайки 2 участия във ВЛ. Той е освободен година по-късно и впоследствие излежава 6 мес. присъда за нанасяне на телесна повреда. Сега той играе за ФК Уокинг.
Пайн беше един от онези млади играчи, за които всичко изглеждаше идеално. Звезда в Академията на Уест Хям, той е капитан на възхвалявания тим до 18-годишна възраст и вече е получил първия си професионален договор година по-рано. Успява да пробие в тима на Дж. Дзола, дебютирайки във Висшата лига през март 2009г. срещу Блекбърн. Един вестник дори го описва като "бързоразвиващ се млад играч... орисан за големи постижения".
"Всичко беше невероятно ентусиазиращо" - спомня си Пайн. "Тренирах с играчи като С. Паркър, А. Диаманти, Д. Тристан. Беше неописуемо да бъда заедно с тях." И тогава, изведнъж, всичко тръгва наопаки. "Аз се отпуснах. Това беше моята най-голяма грешка: постигнах частичен успех и си помислих, че всичко ще стане по-лесно. Действията се развиха твърде бързо и аз не знаех как да постъпя. Помислих си, че мога малко да намаля усилията, които полагах".
Пайн е извикан в офиса на мениджъра и му бива съобщено, че няма да получи нов договор. "Когато седнах и чух тези думи, аз разбрах, че няма да успея. Това беше силен удар. Шок! Изобщо не очаквах подобно развитие. Не осъзнавах колко добър съм бил".
Полузащитникът подписва шестмесечен договор с Донкастър Роувърс, но изпитва трудности да намери себе си. Следват трансфери в Оксфорд и Алдършот Таун. Там проблемите му се задълбочават. "Хората грешат във всеки миг от живота си" - казва Пайн. "Аз просто грешах повече от другите хора". Под въздействие на алкохола той участва в сбиване пред нощен клуб и удря човек с колана си. "Аз знаех, че ще свърша зле" - казва играчът. "Аз не бях човек, когато извърших престъплението! Мислих си, че съм, но не бях."
Присъдата е 12 мес. затвор. "Спомням си деня, когато бях отведен. Бях си опаковал всички вещи, но дори нямах подходящи дрехи. Бях напълно изоставен. Никога няма да забравя първата нощ". Пайн излежава 6 месеца от присъдата. През това време пропуска рождения ден на дъщеря си и Коледа. "Беше кошмар" - спомня си той.
Излиза от затвора с твърдото решение да промени живота си. Подписва временен договор с Уокинг. През последния сезон Пайн печели клубното отличие за "Играч на сезона" и получава повиквателна за английския национален отбор (ниво В), представящ страната си на аматьорско ниво.
"Аз съм много по-силен и по-мъдър сега" - казва бившия полузащитник на Уест Хям. "Оценявам футбола многократно повече - свободен съм да изразявам себе си на терена, свободен съм да работя и се радвам на упорития труд, който полагам".
Пайн смята също така, че клубовете трябва да предлагат емоционална подкрепа на своите играчи. "Много бих се радвал, ако клубовете имаха хора, които да разговарят с младите футболисти. Би ми се искало и аз да имах някого тогава, в младостта си. Направих много грешки. Всички грешки описани в книгите. Разбира се, съжалявам, защото позволих на една невероятна възможност да се изплъзне от ръцете ми".
P.S. По официални данни, около 130 бивши футболисти се намират в момента в затвора. Повечето са под 25 год. възраст и са осъдени за притежание на опиати. По-известни от тях са: М. Бранч (наркотици) - бивш нападател на Евертън, М. Кинг (опасно шофиране) - бивш нападател на Уотфорд и Бримингам, Р. Уолуърк (вземане на крадени вещи) - бивш защитник на УБА.
- Аморим ще тръгне с победа над Ипсуич
- Ливърпул ще доминира и в Саутхемптън
- Арсенал ще надиграе Нотингам у дома
- Лестър ще отстъпи на Челси
- Сити ще търси подобрение с Тотнъм
- Лестър загуби нападател до края на сезона
- Алисон поднови тренировки
- Гуардиола: Не се гордея със себе си, когато се разчувствам
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]