След сезона: В борба за оцеляване
Изминалият сезон във Висшата лига на Англия ще бъде запомнен с това, че завърши по най-вълнуващия начин - непредсказуемо и драматично, а крайното класиране на някои от отборите бе оформено в заключителните минути на последните двубои от изминалата им кампания. Всичко, което се случи през годината в най-силното първенство на планетата обяснява защо английският шампионат си остава номер едно по популярност в света и защо милиони хора от Африка до Азия и от Америка до Европа предпочитат магията на английския футбол. В своята нова рубрика „След сезона", FUTBOL TV ще се върне с няколко месеца назад във времето и ще се опита да обобщи какво се случи в най-непредсказуемото първенство на планетата.
Поглеждайки към таблицата за крайното класиране, отборите могат да бъдат условно подредени в три групи: борещи се за своето оцеляване (някои не успяха да запазят елитният си статут), средняците и лидерите. Разбира се, нещата са относителни, защото какво да кажем например за УБА, който „дръпна" едва в заключителната фаза на първенството, отдалечавайки се от периферията на опасната зона или за един Болтън, който спечели само три точки в последните си шест мача...а ако имаше още шест кръга до края, дали отбора на Мартин Петров нямаше да изпадне?
Много от феновете определят като неудачници представителите на първата група, но аз бих изразил своето несъгласие с тях, защото какъв неудачник може да бъде например Бирмингам, който спечели Купата на Лигата и през следващия сезон ще играе в Лига Европа? Или шумът, който предизвика Блекпул? С мениджър като Холуей и капитана си Чарли Адам? По-скоро можем да кажем, че положението на бирмингамци е обидно, а позицията на „мандарините" събужда горчивина.
Ако някой отбор заслужаваше най-много да изпадне според показаните резултати, това е Уест
Хем. Да, „чуковете" в чиито състав са играчи като Грийн, Ъпсън, Паркър, Пикион и Ба! Още повече, че отборът от Западен Лондон афишира своите цели преди сезона - класиране в зона „Европа", което накара ръководството на тима да потърси специалист, способен да осъществи амбициозния план, което на практика се оказа слабото място на „чуковете", тъй като Аврам Грант до последно не съумя да развие потенциала на играчите си, които постигнаха само седем победи и допуснаха 70 гола в мрежата си. Лондончани бяха единственият тим, който пое към Чемпиъншип преди последния кръг във Висшата лига на Англия! Показателното за липсата на характер в тима и невъзможността израелският специалист да мотивира играчите си е, че Уест Хем постигна печален рекорд - загуби девет от срещите си, в които повеждаше в резултата! Нещо подобно се случи с цялостната кампания на тима - „чуковете" стартираха с четири поредни загуби и до нова година не успяха да намерятсебе си. С покупката на Ба през зимата, хората на Аврам Грант записаха изведнъж четири победи, три равенства и три загуби, изкачиха се на 15-то място в класирането и по всичко изглеждаше, че лондончани ще оцелеят. Завършекът на кампанията за Уест Хем обаче беше фрапиращ - седем загуби в осем мача и всъщност показва, защо догодина „чуковете" ще бъдат в Чемпиъншип.
Едва ли преди началото на сезона някой слагашеБирмингам в списъка на кандидатите заизпадане, особено след като хората на Маклийш финишираха девети през миналия сезон и
си изградиха репутацията на отбор, който трудно допуска голове. През тази година обаче, с 37 отбелязани попадения, атаката на Сити се оказа най-лошата във Висшата лига и това всъщност бе слабото място на тима, в резултат на което, тима записа 15 равенства, но само 8 победи, като в шест домакински мача футболистите не успяха да отбележат гол! Провалът за Бирмингам дойде и от необичайния спад, който се получи на финала на първенството, където в последните си шест мача „сините" взеха само една точка, а възловият двубой бе този срещу Уулвс на 1 май, когато четири кръга преди края, като домакин, Сити не успя да победи своя конкурент.
Представянето на Уулвърхемптън може да бъде сравнено с това на Блекпул - другата луда
Уигън постигна 9 победи, 15 равенства и 14 загуби и не оправда очакванията преди началото на
За Блекбърн сезонът може да бъде разделен на две - времето на Алърдайс, когато Роувърс записа седем победи и това на Стив Кийн, когато тима успяха да вземе трите точки едва в четири мача и за малко не изпадна от елита. При Големият Сам отбора уверено и спокойно се движеше в
- Греъм Потър оглави Уест Хем
- Борнемут привлече парагваец
- Постекоглу: Тежеше ми, че нямахме победа
- Слот: Хубавото е, че има реванш
- Тотнъм излезе с изявление за Бентанкур
- Тотнъм надигра Ливърпул
- Уест Хем обяви уволнението на Лопетеги
- Обамеянг каза какво липсва на Арсенал да спечели трофеи
ЗА АВТОРА
Николай Стоянов Гавазов е роден на 16 август 1967г. в град Пловдив. Завърша висшето си образование във Велико Търново, специалност история и педагогика, а по-късно учи психология. Започва като журналист по политически теми, работил е за вестник „Нов Живот”, както и за няколко сайта. От 2008 г. се отдава на футбола. [...]