Наистина ли семейство Глейзър са собственик на Юнайтед?


Н. Гавазов

Действията на собствениците на Манчестър Юнайтед семейство Глейзър станаха още по-съмнителни, след като американските милионери преместиха седалището на компанията - собственик на клуба в американския щат Делауеър, който както е известно е офшорна зона и се смята за едно от най-потайните финансови места в света. Промяната означава, че медиите и феновете няма да имат повече възможността да контролират по никакъв начин корпоративната структура на клуба. По такъв начин, управлението на Манчестър Юнайтед става напълно непрозрачно.

Според законите на щата, никой не може да дава информация кои са директорите, служителите и акционерите в новото дружество, както и кой е източника на парите, чрез които бяха изплатени 249 милиона паунда от заема на клуба. Голямо безпокойство буди факта, по какъв начин е изплатен този заем. Ако той е обезпечен с акции на семейството в холдинговото дружество на Юнайтед, това означава, че в случай на неизпълнение на задълженията, клуба може да бъде прехвърлен на хедж - фонд. Според американски финансови източници, предполага се, че Глейзър са изтеглили нов кредит на по-ниска лихва, с който са изчистили част от задълженията си. Не е ясно как е обезпечен новия кредит, но опасенията се, че зад него стои клуба, което означава само едно - всички клубни приходи ще отиват за обслужване на заема.

„Явно, с този си ход семейство Глейзър се опитва да скрие от обществеността как погасява задълженията на Юнайтед. Естествено е, че ние не може да поискаме вече никаква информация за действията им, включително това не може да направи и английското разузнаване М16. Мисля, че това не е начин да управляваш най-големия футболен клуб в света", заяви известният финансов анализатор Андрю Грей.

На практика, с преместването на компанията в офшорната зона, в момента никой не може да каже, дали американското семейство е собственик на Юнайтед. Дори служителите в клуба не знаят кои са техните шефове.

 

113